Bakan Eroğlu İlçemizde 206 Milyon Liralık 12 Tesisin Temel Atma ve Açılış Merasimini Gerçekleştirdi
 
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İlçemiz Bergama 13 Nisan Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen Devlet Su İşleri (DSİ) Tesisleri toplu temel atma ve açılış merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları dağıtım törenine katıldı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İzmir'e 77 milyar TL'lik yatırım yapıldığını aktaran Bakan Eroğlu, bugünkü törenle de kente 206 milyon TL'lik yatırım gerçekleştireceklerini ifade ederek; "İzmir'de sulama olmazsa ürün fazla alamazsınız ama su gelince en az 4 katla 14 misli arasında gelir artışı oluyor. Bunu hesap ettik, 301 milyon TL sulamalardan dolayı çiftçimizin cebine giriyor. Çiftçi dostu biziz. Tarla içi sulama ve toplulaştırma, kanunla DSİ'ye verildi. İnşallah biz hem toplulaştırma, hem tarla içi sulamayı çok iyi bir şekilde yapacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bütün çiftçilerimizin emrinde, sulama birliklerini de teslim alıyoruz, sulama işlerinde tamamen emrinizde, ben DSİ'ye talimat verdim bütün makineleri her şey sizin emrinizde kardeşlerim. Bir ihtiyaç olduğunda bir telefon edeceksiniz, inşallah size her türlü desteği vereceğiz. Çünkü çiftçimizi hem toplulaştırma hem de tarla içi sulamada inşallah çağın ötesinde bir noktaya getirmek istiyoruz, bu bakımdan biz diyoruz ki çiftçinin dostu DSİ.” diye konuştu.
 
Bakan Eroğlu konuşmasına: “İzmir Kuş Cenneti, bu daha önce polemik mevzusu oldu, İzmir Büyükşehir Belediyesine vermiştik ama bakımını yapmadı, burada açık söylüyorum, yatırım yapmadı. Süresi bitince zaten bizimdi, bize geçti. Bu zihniyet neredeyse burayı kurutacaktı, biz buraya yıldırım hızıyla ilave su getiriyoruz. Burayı çok daha güzel hale getirdik, flamingolar o kadar çoğaldı ki saymakla bitmiyor. Kuş Cenneti İzmir'de muhteşem oldu, onu da koruyan, muhafaza eden biziz. Birileri diyor ki orayı Orman Su İşleri Bakanlığı aldı, zaten bize aitti neyi alıyoruz. Buraya güya bina yapacakmışız, rant için kullanacakmışız, öyle bir şey yok kardeşlerim. Biz burayı muhteşem şekilde Kuş Cenneti olarak kullanıyoruz ve dünyadaki en muhteşem Kuş Cenneti olarak tanıtmak için de hazırlık yaptık." sözleriyle devam etti.
 
Bakan Eroğlu, açılış töreninin ve yapılan hizmetlerin ülkemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun konuşmasının sonrasında Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları dağıtımını gerçekleştirdi.
 
Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Erol Ayyıldız, Kaymakam Osman Nuri Canatan,  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ve yetkililer, DSİ tarafından 206 milyon maliyetle inşa edilecek Bergama Musacalı Barajı, Bergama Kırcalar Barajı ve Sulaması, Beydağ Ovacık Barajı, Menemen Bozalan Barajı, Tire Dereli Barajı, Beydağ İlave Su Temini ile 4 adet taşkın koruma tesisi, Selçuk Efes Antik Kanalı ve Denize Çıkış Yapısı temel atma töreni ile Kuş Cenneti Su Temini-Süzbeyli İletim Hattı'nın ve Orman Genel Müdürlüğü tesislerinin açılış törenini gerçekleştirdi. 
 
Törenin ardından Bakan Eroğlu, alanda etkinliğe katılanlarla sahur yaptı.